Nowe wymagania w wyszukiwarkach stron

Przez ostatnie lata mogliśmy obserwować spore zmiany w sposobie myślenia o blogach. Kiedyś myśląc o blogu wyobrażaliśmy sobie pamiętnik nastolatki lub niespełnionego autora wierszy. Dziś już tak nie jest. W internecie znajdziemy cały ocean blogów tematycznych, skupiających się na wybranej niszy: technologii, filmach, grach, edukacji lub tak jak nasz… optymalizacji. Dzięki blogom branżowym sposób myślenia o całej blogosferze uległ zmianie.

Dziś blogi zakładają hobbyści, pasjonaci a nawet firmy takie jak BluSEO – tanie strony. Na wielu z tych blogów znajdziemy autorów którzy bardzo ciekawie piszą, jednak nie są w stanie przebić się w wyszukiwarce i powalczyć o czytelników. To bardzo źle, ponieważ bardzo często tematy poruszane przez wybranych autorów i ich styl pisania jest bardzo dobry. Wszystko rozbija się o optymalizację. Bez nie żaden blog nie będzie odnosił sukcesów.

Pomijanie optymalizacji to krytyczny błąd, nawet gdy już masz czytelników a na twoim blogu pojawiają się pierwsze reklamy. Wyobraź sobie jak wielki sukces mógłbyś odnieś gdybyś tylko wziął się za optymalizację bloga. Ci z was którzy chcieli by się tym zająć, skorzystają na naszych poradach

Jak budować tanie strony internetowe

Zrezygnuj z szablonu domyślnego.

Na swoim blogu wciąż używasz szablonu domyślnego? To niedobrze, ponieważ właśnie przez to twój blog nie wyróżnia się z tłumu. Powinieneś zainwestować trochę własnego czasu lub pieniędzy by zindywidualizować szablon bloga. Jeżeli nie stać cię na zatrudnienie doświadczonego projektanta skorzystaj z płatnych platform oferujących szablony. Kupisz tam szablon za kilkadziesiąt złotych. Racja, taki szablon jest sprzedawany wielokrotnie. Ale jest dostępny w sieci w dużo mniejszym stopniu jak standardowe szablony.

Udostępnij RSS.

RSS to wspaniała cecha blogów, pozwalająca twoim czytelnikom śledzić nowości pojawiające się na stronie. Osoby które zasubskrybują RSS będą otrzymywać powiadomienia o nowych wiadomościach na twoim blogu. Zawsze upewnij się, że RSS jest dostępny na twoim blogu. Ikonę kanału możesz umieścić obok innych strategicznych odnośników – jak np. do portali społecznościowych.

Wykorzystaj subskrypcje e-mail.

Nie każdy korzysta z RSS, zazwyczaj jest to ułamek twoich czytelników. Część twoich czytelników woli dostawać powiadomienia e-mailem. Dla takich osób powinieneś włączyć opcję subskrypcji e-mail. Możesz to zrobić korzystając z darmowego FeedBurner’a lub autoresponderów. Dzieki temu budujesz sieć czytelników zainteresowanych tym co masz do powiedzenia. Po opublikowaniu nowych wpisów możesz oczekiwać, że czytelnicy trafią na twoją wypozycjonowaną stronę do ciebie nie tylko z wyszukiwarki.

Prawidłowo formatuj tekst.

Jeżeli na swoim blogu nie używasz formatownaia nie dziw się, że czytelnicy szybko uciekają i nie mają chęci wracać. Czysty blok tekstu jest nieprzyjazny w odbiorze. Nikomu się tego nie chce czytać bowiem jest to męczące – daje nam wrażenie, że powinniśmy jednym ciągiem przeczytać cały tekst, bo jeżeli tego nie zrobimy to się w nim zgubimy. Powinieneś dzielić swój tekst na akapity, nadawać tytuły ważniejszym akapitom, pogrubiać kluczowe zdania i używać kursywy w przypadku cytatów. Prawda, że teraz czyta się przyjemniej?

Używaj sprawdzania pisowni.

Gdy piszesz wpis na bloga dobrze jest w pierwszej kolejności przygotować go w edytorze tekstowym sprawdzającym pisownię. Następnie przeklejając tekst do przeglądarki, ta również sprawdzi czy w tekście nie występują błędy (chociażby opcja sprawdzania pisowni w Firefox). W ten sposób przepuszczasz tekst przez podwójne sito. Jeżeli twój tekst jest wolny od błędów, wygląda profesjonalnie. Takim tekstem ludzie chętniej się dzielą i rozpowszechniają link do strony.

Ogranicz widżety.

Widżety są fajne, ale ich zbyt duża ilość może znacznie spowolnić wczytywanie strony – a to wiemy do czego może prowadzić. Poza tym jaki jest sens wstawiania widżetu karmienia rybek lub pogody na bloga o technologii? Jeżeli wstawiasz na stronę widżety tylko dlatego, że wygląda ona na pustą, pomyśl co zamiast nich możesz wstawić w wybrane miejsce. Możesz tam dodać linki do 5 postów które uważasz za najważniejsze na blogu, dodać ankietę lub przyciski subskrypcji RSS i e-mail.

Categories: Uncategorized